Festiwal Literacki „Żar Literatury” – idea.
Wierzymy w literaturę. Żarliwie – jakkolwiek patetycznie to nie brzmi. Wierzymy, że literatura – opowieści, fabuły, narracje – mają w sobie tajemniczy żar, który potrafi rozpalać. Żar to pasja, emocje, zaangażowanie, ferwor, namiętność, pragnienie – wszystko to, co przytrafia nam się w trakcie lektury.
Dlatego czytamy.
Nie znamy lepszego od literatury narzędzia do rozumienia rzeczywistości.
W literaturze objawia się nasze doświadczenie, ale też literatura nieustannie konfrontuje nas z doświadczeniem inności, odmienności, różnorodności. Literatura wreszcie podsuwa nam nowe, zaskakujące języki opowiadania o świecie. Dzięki nim porozumienie między nami jest ciągle możliwe.
Dlatego rozmawiamy o książkach i literaturze.
Owszem, czytanie często nas rozpala, ale nie chodzi wyłącznie o przeżycie estetyczne. Żar, który czujemy biorąc do ręki dobrą książkę, sprawia, że chcemy działać – zmieniać siebie i zmieniać świat natychmiast po jej odłożeniu. Literatura jest dla nas nie tylko maszyną do produkcji emocji, ale też dyskursem, który pcha nas ku rzeczywistości.
Dlatego robimy festiwal literacki w Żorach.
W mieście, które żar literatury nieustannie podsyca.
Współtwórcy
Aleksandra
Zawalska-Hawel
Jest absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, studiów podyplomowych marketing kultury na Uniwersytecie Warszawskim oraz Szkoły Liderów Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Została wyróżniona tytułem Najbardziej Kreatywny Dyrektor Instytucji Kultury i nagrodą indywidualną ufundowaną przez Narodowe Centrum Kultury. Otrzymała nagrodę w konkursie EDUinspirator 2016 za wysoką jakość działań podejmowanych w obszarze edukacji dorosłych. Stypendystka MKiDN i autorka publikacji prasowych (Poradnik Bibliotekarza, Bibliotekarz, Śląsk, Europa dla aktywnych) i współautorka książek. Tworzy i koordynuje wiele projektów. Od 2016 roku jest dyrektorem Biblioteki w Żorach. Współtwórczyni Festiwalu Literackiego „Żar Literatury”.
Fot. Szymon Łaszewski
Artur
Madaliński
Artur Madaliński – filolog, literaturoznawca, wykładowca Uniwersytetu Śląskiego, dyrektor Biblioteki Śląskiej. Autor rozprawy „Nicość, pamięć, wyobraźnia. O melancholii w prozie Andrzeja Stasiuka” oraz wielu esejów i tekstów krytycznych, publikowanych, między innymi, w „Dwutygodniku”, „Nowych Książkach”, „Kulturze Liberalnej”. Stały współpracownik miesięcznika „Znak”.
Fot. Adam Mikosz