Festiwal „Żar Literatury”

II Edycja

Biografie: razem i osobno


„Co nie jest biografią, nie jest wcale” – pisał w swoim Pamiętniku Stanisław Brzozowski. Oznacza to, że nie sposób oderwać się od własnej tożsamości i wszystko, co robimy – także szeroko pojmowana aktywność artystyczna – kumuluje ślady naszej egzystencji. Uwaga Brzozowskiego dowodzi jednak, że biografii nie powinniśmy utożsamiać wyłącznie z historią indywidualną – wspólnoty (lokalne, narodowe, globalne) są bowiem niczym innym jak sumą poszczególnych losów, które układają się w skomplikowany (ale i fascynujący) splot tego, co osobne i prywatne z tym, co społeczne i publiczne.

Istnieją zatem tylko biografie (rozumiane jako historie życia, opowieści o poszczególnych losach, narracje o naszych doświadczeniach) oraz ich artystyczne emanacje. Jednym z najważniejszych dyskursów, w których odnajdujemy ślady naszego – indywidualnego lub wspólnotowego – istnienia jest literatura. Dlatego chcemy przyjrzeć się – z różnych perspektywy i punktów widzenia – kategorii biografii, która będzie głównym hasłem II edycji festiwalu.

Spróbujemy wyjaśnić fenomen niezwykłej w ostatnich latach popularności książek biograficznych, zapytamy znanych biografistów o ich metody pracy i rozmaite sposoby transponowania życiorysów w opowieści, zorganizujemy warsztaty, dzięki którym uczestnicy będą mogli samodzielnie sporządzić swoje drzewa genealogiczne.

Będziemy też zastanawiać się nad biografiami zbiorowymi: porozmawiamy o tym, jak obsesje jednego człowieka mogą zdeterminować los całego narodu, postawimy pytanie o to, czy istnieją biografie krajów i związane z nimi genotypy kulturowe, spróbujemy przemyśleć zależności między biografiami grup mniejszościowych i dominujących, będziemy dyskutować o tym, co determinuje nasze tożsamości i jak przekształcają się w literackie artefakty. Wokół sytuowanej w rozlicznych kontekstach kategorii biografii będą się więc ogniskować wszystkie wydarzenia festiwalu.

> O idei

 

PL
Facebook
YouTube
Instagram